‘raw food’ verzia rómskych trhancov

Tento týždeň nie je jeden z mnohých. Do ulíc Bratislavy zavítal Duch rómskej kultúry. Prišiel, aby spolu s domácimi oslávil Medzinárodný Deň Rómov, hodoval a tancoval s nimi a hlavne šíril oheň v srdci. Rómsky duch navštívil aj nás a po vzájomnej konverzácii a za neustáleho sprievodu tanca a farieb v pohybe, sme spolu pripravili raw food verziu rómskych trhancov.
Tie vraj patria k jednému z najobľúbenejších múčnych jedál v rómskej kuchyni.
Dozvedeli sme sa, že podľa pôvodnej receptúry sa trhance pripravujú z ušúľaného cesta, ktoré si gazdiná prehodí cez plece, postupne z neho odtrháva malé kúsky a hádže ich do vriacej vody. Naša verzia je raw a vegánska, pripravená z pohánkovej múky s tvarohom z mandlí. Love & Liberté!
DÔLEŽITÉ OKIENKO NA ZÁVER:
V pozadi gurmánskych osláv Gipsy Food Festival (7. – 13. april, Bratislava) stojí občianske združenie Divé Maky, ktoré už niekoľko rokov podporuje vzdelávanie rómskych detí. Podporte ich úsilie aj vy a staňte sa ešte lepšími ;)

pharade_01

POTREBUJETE:

TRHANCE
1.5 hrnčeka pomletej pohánky
1 hrnček *pomletých* ľanových semiačok (objem pomletých ľanových semiačok je vždy väčší)
1 hrnček vody (prípadne o čosi viac)
1/4 hrnčeka xylitolu

TVAROH
1 hrnček mandlí (dopredu namočených na 6-8 hodín, potom dôsledne prepláchnutých)
2 polievkové lyžice xylitolu alebo agáve
50 cl citrónovej šťavy
kôra z jedného nestriekaného citróna
80 ml vody
+
ovocie

pharade_2

Ako každý správny gazda, či ako každá správna gazdiná, začnite aj vy s prípravou raw cesta o deň dopredu. Všetky suché ingrediencie premiešajte s vodou (a agáve, ak po ňom siahnete namiesto xylitolu) a vypracujte cesto. Nechajte ho 15 minút odstáť a naneste ho v tenkej vrstve na plát v sušičke. Nechajte ho sušiť pri teplote asi 45 °C cca 14 hodín. Vo finálnej fáze bude jemne chrumkavé.

pharade_3

Keď je cesto správne vysušené, môžete si pripraviť tvaroh. Nastrúhajte kôru z citróna, zmiešajte ju spolu s mandľami, citrónovou šťavou a vodou a všetko spolu rozmixujte do tvarohovej konzistencie. Ak chcete, aby mal tvaroh čistú bielu farbu, môžte mandle dopredu olúpať. Tým, že boli namočené vo vode, pôjde to celkom ľahko.

pharade_4

Trhance nalámte na menšie kúsky, pridajte k nim tvaroh a dokrášlite ovocím.
Rada na záver, vybehnite bosí na lúku, privoňajte k divým makom a vstúpte do víru tanca. Rómsky duch vás bude vášnivo viesť.

pharade_5