ázijské cestoviny s tahini pastou a koriandrom

Sú jedlá, ktoré majú v sebe neodolateľný šarm a rafinovanosť a dokážu jazýček na váhach vychýliť smerom ku kulinárskemu svetu. Je v nich skrytý element, ktorý vás podvedome vedie k tomu, aby ste si jednotlivé sústa rozdelili na optimálne množstvá a dávkovali ich v ideálnych časových odstupoch.  Sú tým prípadom gastronomickej kalibrácie, ktorý vám umožní chuťovo rozanalyzovat každé sústo s pocitom, že si ho do úst vkladáte prvý krát a že ste niečo tak vábivé nikdy pred tým nejedli.
Keď sme pripravovali tieto cestoviny, opätovne sme sa presvedčili o tom, že pre nás sú legitímnou súčasťou tejto kategórie.

POTREBUJETE:

3 väčšie cukiny
1 kukurica
1 čerstvá červená čili paprička
hrsť lístkov koriandru (môžete nahradiť čerstvou mätou alebo petržlenom)
hrsť sezamových semiačok (bonus)

4 polievkové lyžice tahini pasty (môžete nahradiť iným raw orechovým maslom)
3 polievkové lyžice sójovej omáčky
60 ml citrónovej šťavy
2 polievkové lyžice agáve

Škrabkou olúpete cukiny, preženiete ich cez špiralizér a jemne do nich vmasírujete soľ a necháte na 10 minút odstáť. Soľ je dôležitá, aby cukina pustila vodu a špagety mali prijemne mäkkú konzistenciu.

Kým sa cestoviny ‘lúhujú’, pripravte pastu. Metličkou vymiešajte tahini, sojovú omáčku, šťavu z citróna a agáve.

Čili papričku prekrojte, zbavte semiačok a nakrájajte nadrobno.
Ak je tá správna časť roka a vy máte čerstvú kukuricu (mimo sezóny môžete nahradiť mrazenou), pomocou nožíka z nej obrežte ‘žlté zúbky’.

Predtým, ako všetko spolu premiešate, zlejte vodu z cukiny a jemne ju vyžmýkajte. Vyžmýkané cestoviny premiešajte s pastou z tahini, čili papričkou a kukuricou. Na záver už len posypte koriandrovými lístkami a sezamovými semiačkami.
Podávame s paličkami a vo dvojici ;)