pikantné slnečnicové semiačka na obdobie melanchólie

Každý rok, prvého septembra, v skorých ranných hodinách, víta Meky Žbirka slnečné lúče slovami: ‘už len 22 dní a z obrazu zostane rám‘. Hlási tak koniec leta a blížiaci sa deň jesennej rovnodennosti. Sviatok, keď Slnečnica, správkyňa svetla, odovzdá žezlo sestre Melanchólii, aby obraz nadchádzajúcich dní sfarbila modrosivými odtieňmi. Odkloní sa od oblohy a zanechá za sebou mocné semiačka. Týmto každoročným rituálom zaháji zber úrody a prípravu zásob na obdobie Melanchólie.
Semiačka sú ako prírodné pilulky, pestrofarebná zmes zdravých tukov, vitamínov a minerálov, obvzlášť chutná v čase modrosivých odtieňov. Sú vhodné ako každodenná posýpka do šalátov, na mlsanie k vínu, či ako posledná záchrana pre príležitostných ‘hladošov’.
My sme pre náš recept zvolili slnečnicové semiačka, no neváhajte ich nahradiť akýmikoľvek inými nepraženými semiačkami, či ich zmesou.

POTREBUJETE:

1 hrnček slnečnicových semiačok
1/2 hrnčeka kvalitnej sójovej omáčky
sušené mleté chili

Semiačka zalejete sójovou omáčkou, aby boli akurát ponorené. Premiešajte ich a prilejte trocha vody, aby hladina stúpla asi o 1cm nad úroveň semiačok. Pridajte chili korenie, jeho množstvo bude závisieť od chuťových preferencií a samozrejme od konkrétneho chili. Čím jemnejšie, tým možno lepšie, pretože ho môžete použiť viac a okrem štipľavosti získa sójová marináda aj príchuť papričiek.
Opäť dobre všetko spolu premiešajte a nechajte cez noc lúhovať.

Na druhý deň zlejte marinádu do misky a odložte do chladničky, budete ju môcť použiť pri ďalších receptoch. Zliate semiačka premiestnite do dehydrátora a sušte pri teplote 45 stupňov 10 hodín, potom ich pretočte na druhú stranu a sušte ďalších 5 hodín, alebo kým nebudú úplné suché a chrumkavé.

TAJNÝ TIP:
– ak nemáte dehydrátor, neváhajte a vysušte semiačka v trúbe
– nalejte si pohár obľúbeného vína, zapustite Vitamin od Kraftwerku a vychutnávajte slané lentilky zo slnečnicovej škatuľky!