100% FOOD je blog o jedle a nevarení. Založili sme ho s cieľom podeliť sa o naše obľúbené “raw food” recepty a tiež s cieľom inšpirovať k príprave jedál, ktoré pracujú s výlučne “ozajstnými” potravinami. Takými, ktoré rastú v záhrade, na farme alebo voľne v prírode.

Na našom blogu nenájdete žiadne polotovary alebo priemyselne spracované suroviny, aké za posledné roky zaplavili regále obchodov a nízkou cenou vytlačili, a stále vytláčajú, drobných farmárov z tržníc.

Mnohé z komerčne dostupných “potravín” sú dnes vysokospracovanými priemyselnými produktmi, ktoré v mene čo najnižšej ceny, s cieľom čo najvyššieho finančného zisku obsahujú čo najmenej skutočného jedla. Umelé príchute, substráty, či látky zabezpečujúce čo najdlhšiu trvanlivosť síce výrazne znižujú finančné náklady na strane výrobcu, no spolu s nimi aj výživovú hodnotu potravín.

Raw food je vegánska kuchyňa, ktorá pracuje s jedlom vo svojej prirodzenej forme a zachováva jeho plný výživový potenciál. Hlavné zložky raw food stravy tvoria ovocie, zelenina, orechy a semiačka, pričom žiadne z nich neboli ohriate na tepotu vyššiu ako je 45 stupňov, teda teplotu, pri ktorej sa z jedla začínajú vytrácať vitamíny a enzýmy.

Raw food je kuchyňa, ktorá podľa nás pracuje s tými najkrajšími a najhodnotnejšími surovinami a napriek svojej jednoduchosti dokáže chutiť extaticky. Je alchýmiou chutí, ktoré sa môžu stať aj vaším každodenným elixírom.

monika / peter / daniel